Uğruna Savaşılan Gözde...

Image 3Padişah Birinci İbrahim.

Osmanlı hanedanlığının son temsilcisiydi. Yıllarca kafeste hapis tutuldu. Kafesten çıkıp Padişah olduğunda Osmanlının bir veliahta ihtiyacı vardı. Ancak Birinci İbrahim kafesteki acı dolu yılların etkisi altındaydı. Devamı>>>

Image 3Dünyanın En Güzel Kızı Sophira

O yeryüzünün en güzel kızıydı. 200.000 köle arasından birinci seçilerek Giray Han tarafından Osmanlı sarayına cariye olarak hediye edildi. Padişah onu görene kadar hiç bir cariyeye yakınlık duymadı. Devamı>>>

Image 3Pedro Ottoman (Osman)

Osmanlının soyunu devam ettirecek bir veliahtı yoktu. İlk o doğdu ancak annesinin erken doğum yapması onun "Piç Osman" olarak anılmasına yol açtı. Devamı>>>

Zafire (Sophira) Kimdir?

Image 2

Saraydaki hiç bir cariyenin hayatı Zafireninki kadar macera dolu geçmemiştir.

O yeryüzünün en güzel kızıydı. Ay parçası gibi ifade edilen 200.000 kızın arasından en güzeli seçilerek 1641 yılında Giray Han tarafından Osmanlı sarayına gönderildi.
Kadın olsun, erkek olsun ya da hadım edilmiş erkek olsun gören herkes ona aşık oldu.
Osmanlı Hanedanlığı’nda tek erkek olan ve hiçbir kızla ilgilenmeyen Sultan İbrahim Han ilk onu görünce kadınlara ilgi duymaya başladı.
Kırım’da Dimitri ile birlikte olması Oğlunun Padişah olmasını ve kendisinin de Valide Sultan olmasını engelledi. Mısır’a sürgün edildi. Malta Korsanlarının eline düştü, Hanya Fatihi Yusuf Paşa’yı sevdi.
Oğlu Osman elinden alınarak Vatikan’a götürüldü. Tüm sevdikleri öldü. Gülbeden’i zindandan son günde kurtararak Gürcistan’a götürdü.
Oğlu Osman’ı bir daha hiç göremedi. Ömrünün sonuna kadar Gudauta’da yaşadı.

Romanın Kısa özeti

Dördüncü Murat'ın ölümü ile birlikte 1. İbrahim hapis edildiği kafesten çıkarak Osmanlı tahtına oturur. Padişah İbrahim'den başka Osmanlı hanedanlığında hiç bir erkek yoktur. Kösem Sultan Hanedanlığın soyunun devam etmesi için elinden gelen her şeyi yapar. Dört bir yana haber göndererek dünyanın en güzel kızlarının seçilip Osmanlı haremine gönderilmesini talep eder.

Sophira Gürcistandan kaçırılmış Kırıma satılmış genç bir kızdır. Kırımda yüzbinlerce kız arasından en güzeli seçilerek Osmanlı sarayına gönderilir. Padişah cariyelerin içinden ilk onunla birlikte olur. Nadya (Hatice Turhan Sultan), Saliha Dilaşup ve Gülbeden yine padişahın gözde cariyeleridir.

İlk Zafirenin bir oğlu olur, ardından Hatice Turhan'ın da çocuğu dünyaya gelir. Zafirenin erken doğum yapması sarayda dedikodular oluşmasına neden olur. Ve çocuğa Piç Osman ismi takılır. Padişah Zafireyi oğlunu ve Sümbül ağayı Mısıra sürgün eder.

Yolda Malta korsanları gemiye saldırır. Sümbül Ağayı öldürerek. Zafire ve oğlunu esir alır. Osman Vatikana götürülerek vaftiz edilir. Padişah haberi duyduğunda Girit'e savaş ilan eder ve bu savaş tam 24 yıl sürer.

Zafire kaçarak Yusuf paşaya sığınır ve ona aşık olur. Yusuf Paşa Padişah tarafından boğdurularak öldürülür. Ardından İbrahim tekrar hapse atılırak Nadya'nın oğlu Mehmet tahta getirilir. Padişah 1. İbrahim öldürülmek üzere kafese tekrar atılır. Yanında Zafirenin en yakın arkadaşı Gülbeden de vardır. Zafire Gülbeden'i kurtarmak için bir plan kurar.

İletişimImage

Tarihi Roman


Yazar:Yücel Kaya
Sayfa Sayısı: 540
Dili: Türkçe
Yayınevi: Marka Yayınları
Fiyatı:

Cariye romanı D&R ve diğer seçkin kitapçılarda satışa sunulmuştur. İnternet ortamından sipariş vermek isteyen okurlarımız aşağıdaki adreslerden temin edebilirler.


www.kitapdepo.com

Mail Adresi:

yucelkaya34@hotmail.com
www.yucelkaya.com